Warto wiedzieć

Czas lokalny :
Czas polski + 1 godzina.

Język :
Urzędowy bułgarski, bez trudu można porozumiewać się w języku rosyjskim, polskim, angielskim, niemieckim.

Waluta :
1Euro – 1,92 –  1,95 lewa .  Zalecamy wymianę waluty w bankach i kantorach wskazanych przez rezydentów.

Karty płatnicze :
W Bułgarii akceptowane są karty Eurocard, Maestro, Master Card, Visa, Visa Electron.

Energia elektryczna :
220V.

Plaże :
Wstęp bezpłatny, serwis plażowy płatny

(leżak + parasol 5 -10 Lewa/dzień).

Opieka rezydenta :
Turyści wypoczywający w Sozopolu i Primorsku objęci są całodobową opieką polskojęzycznych rezydentów MARII i RADOSLAWA  (w Sozopolu przy ul. Odessa czynne jest w sezonie letnim  7 dni w tygodniu,  nasze biuro JAGUAR II APOLLONIA TOUR. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia /  również  związanego z zachorowaniem/ prosimy o natychmiastowy kontakt z rezydentami.

Zdrowie :
Nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego, nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych.

Ceny orientacyjne artykułów spożywczych :
obiad w restauracji 6-10  lewa / menu dnia : zupa , danie główne, deser /
kawa –  1 lewa
pizza – 3-6Lv,
sałatka szopska –  3 -5 lewa
Fanta, Coca-Cola – 1Lv,
woda mineralna 0,5l –  1 , 1,5 lewa
piwo –  1 – 2 lewa
wódka – 5-12Lv,
papierosy bług. – od  4 – 5 lewa
hamburger – 2Lv,
kurczak z rożna – 6Lv,
ser żółty 1kg – 6Lv,
chleb 1kg – 0,7 Lv,
tanie owoce i warzywa.

Placówki Dyplomatyczne :
Ambasada RP
ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia
tel. 00359 29 8 26 10

Konsulat Generalny RP :
ul. Słowiańska 18, 9000 Warna
tel. 00359 52 60 92 12

Paszport :
Do Bułgarii nie jest wymagany paszport., ale każda osoba musi posiadać  wazny dokument tożsamości. Dziecko również  ma  obowiązek posiadania ważnego dokumentu ze zdjęciem (paszport lub dowód tymczasowy). Jedynie w przypadku chęci skorzystania z wycieczki do Istambułu należy zabrać ze sobą paszport / ważny min. 1 rok od daty zakończenia ważności wizy.

 

SOZOPOL – Przepiękna, urokliwa miejscowość turystyczna, od lat ulubione miejsce wakacyjnego wypoczynku polskich turystów. Magia tej miejscowości sprawia, że to własnie tutaj wypoczywają malarze, fotograficy i wszyscy, którzy kochają miejsca szczególne, o niepowtarzalnym uroku. Wybierając pobyt w tej miejscowości, możecie Państwo wypoczywać nie tylko w hotelach z ALL INC., ale przede wszystkim w pensjonatach i małych ,rodzinnie prowadzonych hotelach. Taka forma wypoczynku pozwala na kontakt z codziennym życiem mieszkańców, ich świetną kuchnią, porywającą muzyką. To właśnie w SOZOPOLU czuje się prawdziwy klimat Bułgarii i tą szczególną , niepowtarzalną atmosferę, która sprawia, że chce się tu wracać…… i nigdy nie ma się dość spacerów uliczkami Starego Miasta.

PRIMORSKO – Ładna, turystyczna miejscowość położona na południe od Burgas, słynąca z wyjątkowo pięknych, piaszczystych plaż i czystego morza.

LOZENEC – niewielka, ładna miejscowość turystyczna położona ok.70 km na południe od Burgas i ok. 30 km od granicy z Turcją. Jeszcze kilka lat temau była to typowa wioska rybacka odwiedzana głównie przez turystów bułgarskich. Jednak ze względu na swoje położenie i walory turystyczne , obecnie staje sie modnym i atrakcyjnym miejscem wakacyjnego wypoczynku zagranicznych turystów, w tym i turystów z Polski. W ostatnich latach wybudowano tu nowe hotele, restauracje, bary, dyskoteki a także niewielkie centrum handlowe. Niezaprzeczalnym atutem Lozenca jest z jednej strony ładna, długa, dobrze zagospodarowana plaża, jak również możliwość spokojniejszego niż w dużych kurortach wypoczynku.